nekudatova.com logo

מי
מי
מה
מה
מדוע
מדוע
מיקום
מיקום
מתי
מתי


נקודה טובה: חדשות ועדכונים
רענן את הדף

#1 19.02.17 כ"ג שבט תשע"זג
וידיאו: הצלחת הנפש / עופר גיסין (פרשת משפטים) http://www.nekudatova.com/?p=188

#2 12.02.17 ט"ז שבט תשע"ז
וידיאו חדש באתר 'נקודה טובה': סוד הליבלוב הפנימי (ט"ו בשבט ופרשת יתרו) / עופר גיסין. http://srat.im/560

#3 15.01.17 י"ז טבת תשע"ז
וידיאו חדש באתר 'נקודה טובה': עופר גיסין / להוולד מחדש (פרשת שמות) http://atar.im/547

#4 08.01.17 י' טבת תשע"ז
וידיאו חדש באתר 'נקודה טובה': עופר גיסין / התנוצצות נעימות החיים (פרשת ויחי, יום פטירת רבי נתן מברסלב) http://atar.im/543

#5 01.09.14 ו' אלול תשע"ד
וידיאו באתר 'נקודה טובה': חוזרים לסדר - עבודת המחשבה באלול / עופר גיסין http://srat.im/683

#6 26.08.14 ל' אב תשע"ד
אלול - החיפוש אחר היופי הצלול / עופר גיסין http://srat.im/679

#7 07.01.14 ו' שבט תשע"ד
חוזרים ללמוד רבי נחמן בתל אביב. http://nekudatova.com/?o=05

#8 26.08.13 כ' אלול תשע"ג
וידיאו ב'נקודה טובה': חגי תשרי - תמיכה וחיבוק / עופר גיסין http://www.nekudatova.com/?p=62

#9 21.08.13 ט"ו אלול תשע"ג
וידיאו ב'נקודה טובה': תשובה - התבוננות, שמיעה ומעשה / עופר גיסין http://www.nekudatova.com/?p=61

#10 11.08.13 ה' אלול תשע"ג
וידיאו באתר 'נקודה טובה': חוזרים לסדר - עבודת המחשבה באלול / עופר גיסין http://www.nekudatova.com/?p=60

#11 04.08.13 כ"ח אב תשע"ג
וידיאו חדש באתר 'נקודה טובה': אלול - החיפוש אחר היופי הצלול / עופר גיסין http://www.nekudatova.com/?p=59

#12 28.07.13 כ"א אב תשע"ג
וידיאו: תחיית הנפש - השלמת החסרונות (פרשת ראה והפטרת עניה סוערה) http://www.nekudatova.com/?p=58

#13 17.06.13 ט' תמוז תשע"ג
וידיאו: מעשה מהבנים שנתחלפו חלק ה / עופר גיסין http://www.nekudatova.com/?p=241

#14 17.06.13 ט' תמוז תשע"ג
וידיאו: מעשה מהבנים שנתחלפו חלק ד / עופר גיסין http://www.nekudatova.com/?p=240

#15 13.06.13 ה' תמוז תשע"ג
וידיאו: מעשה מהבנים שנתחלפו חלק ג / עופר גיסין http://www.nekudatova.com/?p=239

עקוב אחרינו: טוויטר | פייסבוק | יוטיוב
הצטרף לרשימת הדיוור
דף הבית
לוח פעילות
וידיאו ואודיו
מאמרים
מדף הספרים
קישורים
כתוב לנו

מנוי לאתר בשקל ליום

breslev200.com

evenshtia.com

אני ואתה נשנה את העולם / עמית קדם

אני ואתה נשנה את העולם


מאת עמית קדם
מורה לדמיון מודרך, מנהל תלמוד תורה 'מעלות', חבר גרעין משימתי במעלות


על קו התפר שבין הפורענות לגאולה, היציאה של מאות אלפים לרחובות אמורה לטלטל אותנו ולא לתת לנו מנוחה. בדרך לשיעור בתל אביב חלפתי על פני מאהל המחאה של רוטשילד. היה שם הרבה קסם וגיחוך משמשים בערבוביה. הקסם נבע מהתמימות, מהרצון האמיתי לשינוי, מהמיאוס המובן כל כך כלפי חוסר הצדק. הגיחוך נבע מכך שהמחאה הזאת נראית הרבה יותר כמו געגוע לוודסטוק מאשר מחאת אל תח'ריר.

בדרך לצפון, במאהל של נהריה, המציאות נראית אחרת. שם מדובר כבר על אנשים קשי יום באמת. על כאלה שלא חולמים על קפיצה קטנה לחו"ל בין מחאה למחאה, על כאלה שלא יודעים איך ישרדו את החודש הבא.

אף אחד לא יודע באמת מה הוא רוצה במחאה הזו. רוב המוחים עוד לא נולדו בתקופות שבהן המדינה ענתה להגדרה של מדינת רווחה וממילא לא מכירים את הניוון, השחיתות והאי יעילות הכלכלית המלווים בדרך כלל למדיניות כזאת. מה שהם כן יודעים שככה אי אפשר להמשיך. במוצאי שבת של פרשת חזון היו רבבות רבות של אנשים ברחובות. המחאה היא אמיתית וכואבת אבל כשברקע מתנגנת ריטה, שרק לא מזמן קיבלה מאה אלף ₪ על הופעה בחתונתו של אחד מבני הטייקונים הישראלים, המחאה הזאת מאבדת מהאותנטיות שלה. גם שלמה ארצי, המתוזמן היטב ומגולח למשעי, נראה רחוק מאד מזעקת הכאב של עמיר בניון, שהפכה להמנון של המפגינים בסוריה, שמוכנים למות בשביל הצדק שלקחו להם. תוסיף לכל זה את ארגוני השמאל שבוחשים שם ברקע, את המופעים המוזיקאליים בעיצומם של תשעת הימים ואת חילולי השבת ההמוניים וקל להבין למה אנשים שיראת שמיים בליבם מרגישים לא מעט זרות למחאה הזו.


חזון ישעיה

אבל כאן בדיוק אנו טועים. המחאה הזו שייכת לנו, ולמקורות מהם אנו שואבים את חיותינו, הרבה יותר ממי שגדל על תחושה מעורפלת של תיקון עולם מרקסיסטי. קריאת התוכחה של ישעיה הנביא, וכך גם שאר הנביאים, מופנית בעיקרה אל חוסר הצדק החברתי, אל הניצול הציני של יתומים ואלמנות ואל גבהות הלב של העשירים אל מול סבלם של העניים. תורה שלא מביאה עימה תיקון חברתי אינה תורת אמת. "חדשיכם ומועדיכם שנאה נפשי היו עלי לטורח, נלאיתי נשוא. ובפרשכם כפיכם אעלים עיני מכם גם כי תרבו תפילה אינני שומע, ידיכם דמים מלאו. רחצו הזכו הסירו רע מעלליכם מנגד עיני, חדלו הרע. למדו היטב, דרשו משפט אשרו חמוץ, שפטו יתום ריבו אלמנה." (ישעיה א' יד'-יח'). החמוץ, היתום והאלמנה של ימינו הם האמהות החד הוריות, חסרי הדיור והמובטלים. העניים של ימינו הם המשפחות שהעזו לחשוב שאפשר לגדל בכבוד יותר משני ילדים וכלב. יוהרת לב מתחילה במחירי הקוטג', הדלק והחשמל ומסתיימת בשליטה של מספר משפחות אצולה ממונית על כל הכלכלה הישראלית. על כך חרבה ירושלים. ההתכנסות השבלולית אל תוך עבודת ה' הפרטית של כל אחד ואחד הופכת להיות זרה ומנוכרת אל מול העוולות המקיפות אותנו. הציבור הדתי הלאומי ידע להוציא רבבות במחאה על ההתנתקות. הציבור החרדי ידע להשתמש היטב בכוחו הצרכני לכופף חברות ענק שחיללו שבת או קברים. ההעדר של חובשי הכיפות הופך להחמצה עצומה דווקא במחאה שהאופי שלה יהודי במובהק. גם כאן אנו עלולים לגלות מאוחר מדי שמי ששינה את פני ההיסטוריה היהודית היו שוב החילוניים ולא שומרי התורה והמצוות.


אהבת חינם

מי שביקר במאהלים מספר על תחושת אחווה נדירה. דור שהתרגל לתקשורת מבעד למסכי המחשב , מוצא את עצמו מזרון לצד מזרון, יום אחרי יום. בעיות פשוטות, של איפה לרחוץ פנים למשל, הופכות פתאום לחוליה מקשרת אנושית כל כך. רוב המוחים מפגינים מיאוס כלפי כל מה שמדיף ניחוח של פוליטיקה. ברק או לימור לבנת, לא רצויים שם בדיוק כמו ביבי. יש שם צמא גדול לתחושת הביחד. גם אם נכיר בכך שהרבה מאלה שיצאו לרחובות פשוט רצו לצאת מהשגרה עם איזה טעם של מהפכה נחמדה או בשביל איזו הופעה טובה- עדיין נגלה כאן צורך עמוק של מגע אנושי ושל תחושת שייכות למשהו גדול וערכי. מאד יכול להיות שאם נמצא את הדרך להצטרף אליהם נמצא שם הרבה חום ואהדה. יש הרבה בעיות הלכתיות בדרך להצטרפות אליהם אבל חייב להיות להן פתרון. כך כתב ידידנו, שמוליק ליאני, באתר כיכר השבת: "...כמה נאה היה לו תפילת יום כיפור קטן, שנאמרה השבוע בתפילת מנחה של ערב ראש חודש אב, הייתה נערכת ברוב עם בשדרות רוטשילד בתל אביב, ואפילו לו נערכה בכיכרות הערים החרדיות."


מחאת התשובה

אצל רבים מאיתנו תהליך התשובה היה כרוך, בצורה כזו או אחרת, עם תחושות של מיאוס כלפי ההתנהלות החברתית ממנה הגענו. הכרנו בשקר ובצביעות של המערכות עליהן גדלנו וחיפשנו עולם צודק יותר ומתוקן יותר. התשובה קשורה קשר הדוק לתפיסת עולם מהפכנית. בעל התשובה מצא בעצמו כח למרוד בעולם בו גדל, בנורמות החברתיות עליהם חונך. הכח הזה נבע מתוך תחושת של אמת גדולה יותר וראויה יותר ששווה למסור עליה נפש. ""אדרבה"" (ירחון 'קולות מעולם התשובה') הינו ביטוי ישיר לרוח המהפכנית הזו שמתעוררת מחדש.

לא בכדי קם אחד המשתתפים בכנס בית מאיר הראשון והתחיל לשיר "POWER TO THE PEOPLE!" ". דווקא הכוח הזה של בעלי התשובה הופך אותם לבעלי ברית טבעיים למהפכות, יותר מדתיים מבית שנשארו נאמנים כל חייהם לצורת החיים בה גדלו. יתר על כן, החיבור האנושי לשפת המחאה המתרחשת, הוא הגרסא דינקותא שלנו.

עומד לפנינו אתגר גדול: למצוא את הדרך להפוך להיות חלק מהמחאה הזו, ליצוק לתוכה תוכן יהודי מבלי להפוך למטיפים ולמחזירים בתשובה. כשהמוחים בכיכרות יוצרים להם זהות ישראלית רחבה וחדשה אנו יכולים להיות אלה שמאפשרים להם להתקשר לשורשים שלהם ולגלות שלא רק שאין סתירה בין צדק חברתי לחברה תורנית אלא להפך- זוהי עצם המהות של של חברה כזו.

כששאלו את אחת ממארגנות המחאה מי היא הייתה רוצה באמת שישיר בכיכר בעצרת המחאה היא ענתה " שאורי זוהר ואריק איינשטיין ישירו 'אני ואתה נשנה את העולם'".
אני מקווה לחשוב שהיא התכוונה לאורי זוהר בלבושו הנוכחי...


לחצו כאן לחזור לדף הראשי
   דף הבית    |    לוח פעילות    |    וידיאו ואודיו    |    מאמרים    |    מדף הספרים    |    קישורים    |    כתוב לנו